Buty trekkingowe

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi upragnione urlopy i wycieczki. Po raz kolejny tysiące ludzi wyruszy w góry, by cieszyć się zielenią i świeżym powietrzem. Relaks to podstawa, zadbaj jednak, by przebiegał on w odpowiednich warunkach. Chodzenie po górach to sport – na dodatek zdecydowanie niełatwy. Twoje nogi i stopy nieźle się zmęczą. Zadbaj zatem o nie już teraz, kiedy jest jeszcze trochę czasu. Spraw sobie na te wakacje porządne buty trekkingowe, które zapewnią ci komfort i bezpieczeństwo.

Jakie buty w góry?

Zwykłe buty sportowe damskie nie zawsze sprawdzą się w górach. W takich warunkach stopy wykonują trudną pracę i nierzadko przybierają różne, nietypowe pozycje. Nie zastąpisz butów trekkingowych butami do biegania. Górskie obuwie posiada dodatkowe usztywnienia i mocną podeszwę. Zwykłe buty sportowe, nawet jeśli ochronią twoją stopę to i tak zwyczajnie szybko ulegną zniszczeniu i nie nadadzą się na kolejny sezon.

Czym charakteryzują się buty trekkingowe?

Przy zakupie butów trekkingowych warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Nie wszystkie produkty są bowiem dostosowane do warunków górskich. 

Buty trekkingowe muszą być wykonane z materiału oddychającego. Dzięki temu będą wielofunkcyjne – sprawdzą się wiosną, latem i jesienią. Obuwie sztuczne powoduje nadmierne pocenie się stopy. Najlepiej sprawdzą się tworzywa takie jak zamsz czy skóra. Są one równocześnie oddychające i odporne.

Buty trekkingowe powinny być również zaopatrzone w dobrej jakości membranę. Sprawi ona, że obuwie będzie nieprzemakalne. Rozwiązanie to nie jest niezbędne. W suchych warunkach z pewnością wystarczą buty bez membrany. Jednak w górach pogoda jest zmienna i trudno jest jednoznacznie określić czy nasze wczasy rzeczywiście będą „suche”.

Koniecznie zwróć również uwagę na podeszwę butów. W górach niejednokrotnie znajdziesz na szklaku błoto czy śliskie kamienie. Podeszwa obuwia musi zapewniać ci dobrą przyczepność nawet w takich warunkach. Musi być ona twarda, wytrzymała, z głębokim bieżnikiem, który zapobiegnie poślizgnięciu.

Niezwykle ważne jest również, aby but trekkingowy miał mocno usztywnianą piętę. Przypadkowe wykręcenie nogi na szlaku może zdarzyć się każdemu. Na pewno wolałabyś jednak uniknąć przy tym skręcenia lub nadwyrężenia kostki. But z mocno usztywnioną piętą zapobiegnie kontuzji nawet w wypadku przewrócenia lub niekorzystnego kroku.

Buty w górach są niezwykle ważne. Jest to właściwie najważniejszy element ubioru! Jednak nie zapomnij, że w największym stopniu o twoim bezpieczeństwie w terenie decydujesz ty sama. Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria, ale nie trać przy tym głowy. Zachowaj rozsądek na szlaku!